1. Za niecałe trzy miesiące w Krakowie, a wcześniej we wszystkich diecezjach polskich, rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Na to wielkie święto wiary Kościoła młodych zapraszamy wszystkich młodych Polaków. Już dziś dziękujemy polskiej młodzieży za niezwykłe oddanie i zapał w przygotowaniach do ŚDM, za to, że z entuzjazmem podejmuje odpowiedzialność za to dzieło. Dziękujemy tym młodym, którzy współtworzą to dzieło poprzez modlitwę, formację serca, zaangażowanie w parafiach, ale także poprzez rejestrację swojego udziału w spotkaniu. Drodzy Młodzi, to wy jesteście gospodarzami i uczestnikami tego wydarzenia. Bez was dobre przygotowanie Światowych Dni Młodzieży nie jest możliwe.
Dziś zwracamy się także do tych młodych ludzi, którzy z różnych powodów nie zarejestrowali się na Światowe Dni Młodzieży. Was również nie może zabraknąć! Bądźcie obecni na Campus Misericordiae, podczas spotkania z Jezusem Miłosiernym we wspólnocie młodych, której przewodnikiem będzie papież Franciszek. Podzielcie się z waszymi rówieśnikami z całego świata świadectwem żywej wiary, radości i miłosierdzia, przyjaźni i pokoju. Krakowskie Błonia i Pole Miłosierdzia są otwarte dla wszystkich, również dla tych, którzy nie dopełnią rejestracji. Drodzy rodzice, duszpasterze, wspólnoty parafialne: pomóżcie swojej młodzieży dotrzeć do Krakowa! Niech ostatnie miesiące przygotowań do Światowych Dni Młodzieży staną się dla nas wszystkich czasem ogromnej mobilizacji, intensywnej modlitwy i radości oczekiwania na nowy powiew Ducha w polskim Kościele.
2. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu, że w ramach Światowych Dni Młodzieży nawiedzi Jasną Górę w dn. 28 lipca br., aby na Eucharystii dziękować za 1050-lecie dziedzictwa chrztu naszego Narodu. Papież Franciszek – za przykładem św. Jana Pawła II – potwierdzi tym samym maryjną drogę zawierzenia Bogu. Zapraszamy wspólnoty rodzinne i kościelne, aby wraz z Papieżem przez wstawiennictwo Maryi zaufać Bogu bogatemu w miłosierdzie na kolejne tysiąclecie.
3. Papież Franciszek w dn. 29 lipca br. będzie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ojciec Święty wraz z zaproszonymi osobami odda hołd ofiarom z narodu żydowskiego, polskiego, rosyjskiego, Sinti i Romów oraz ze wszystkich innych narodów. Papież także będzie modlił się w celi śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ta wizyta papieska niech będzie okazją do modlitwy i pamięci o tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
4. W bibliotece jasnogórskiej podpisaliśmy Akt Zawierzenia Matce Bożej z Okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Akt ten, proklamowany 3 maja br., jest kontynuacją Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matki Kościoła, za Wolność Kościoła Chrystusowego z 3 maja 1966 r., który był jednym z najważniejszych momentów podczas obchodów Milenium Chrztu Polski, a obecnie jest ponownym zawierzeniem Maryi na przyszłość.
5. Akt zawierzenia Matce Bożej ogłoszony w samą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest zarazem naszym dziękczynieniem za minione 1050 lat jej żywej i przedziwnej obecności w dziejach naszego narodu. Dzięki Kościołowi, którego Ona jest Matką, uczyliśmy się patriotyzmu oznaczającego – jak nam przekazał św. Jan Paweł II – „umiłowania tego, co ojczyste: umiłowania historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu” (Pamięć i tożsamość, Kraków 2005, s. 71-71). W sposób oczywisty patriotyzm różni się więc zasadniczo od kosmopolityzmu, który lekceważy wartość ojczyzny, jak i od nacjonalizmu, który „uznaje tylko dobro własnego narodu, (…) nie licząc się z prawami innych” (tamże, s. 73).
Z Jasnej Góry, od Matki Bożej, Królowej Polski udzielamy umiłowanej Ojczyźnie i naszym rodakom pasterskiego błogosławieństwa. Ogarniamy nim Polaków w kraju i za granicą życząc odkrywania daru i wyzwania jakim jest Chrzest Święty.
Biskupi diecezjalni zgromadzeni na Jasnej Górze
Wigilia Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja 2016 r.
Zobacz źródło: www.episkopat.pl