Rok 2009 – Remont dachu na kościele

W roku 2009 Parafia Rzymskokatolicka w Lesku przystąpiła do remontu dachu na kościele i wieży kościoła.

Prace rozpoczęły się od wieży kościelnej. Przed przystąpieniem do prac, firma z Warszawy postawiła rusztowanie przy wieży i wtedy zostało ściągnięte stare pokrycie z blachy ocynkowanej. Po usunięciu blachy i desek okazało się, że więźba dachowa jest w bardzo złym stanie, co nie było przewidziane w pracach remontowych. Trzeba było wymienić większość więźby. Te prace ciesielskie wykonywali cieśle z Domaradza. Po wymianie krokwi, wykonano nowe deskowanie pod blachę miedzianą. Prace blacharskie na wieży wykonywali blacharze z Sanoka. Wtedy też firma kamieniarska p. Mirosława Babicza z Trzciany k. Bochni, wykonała remont kamiennych elementów dekoracyjnych wieży, które również były w bardzo złym stanie technicznym. Wykonano nowe kwiatony, które są na wieży i wyremontowano fryz oraz tynkowane części wieży do części kamiennej budowli.

Kiedy uporano się z pracami ciesielskimi na wieży kościoła, po części był rozbierany dach kościoła – ściągano blachę, następnie wymieniano krokwie w całości lub tylko ich części, bo takie były zalecenia konserwatorskie. Całość drzewa więźby dachowej była impregnowana środkami przeciw drewnojadom i grzybom oraz specjalnym środkiem ognioodpornym, który utrudnia palenia drewna.

Po wykonaniu nowej więźby i po przybiciu desek, rozpoczęli prace blacharze. By prace posuwały się szybciej, dołączyła druga ekipa blacharzy ze Szklar. Przez całe lato do późnej jesieni trwały prace przy remoncie dachu. Prawie w całości zrobiono nową konstrukcję sygnaturki, gdzie został umieszczony dzwon sygnaturki. Remont dzwonu – tj. sygnaturki i jej zawieszenia, wykonała firma ludwisarska Felczyńskich z Przemyśla.

Pozłocone też zostały i poddane renowacji kule na wieży i sygnaturce. Krzyż z wieży i z kościoła oraz z sygnaturki odnowiła bezinteresownie firma p. Gładysza z Sanoka. Krzyże zostały odczyszczone i ocynkowane, a ozdoby na nich, które były z blachy, wykonano ze stali nierdzewnej.

W listopadzie zakończony został remont dachu.