Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, 14-16 kwietnia 2016 r.

W dniach od 14 do 16 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy uroczystość 1050. rocznicy Chrztu Polski. Każdy dzień obchodów centralnych od 14 do 16 kwietnia 2016 roku miał swój motyw przewodni. Słowo klucz pierwszego dnia to: „łaska”, zaś symbolem – światło świecy. Organizatorom chodziło o uświadomienie wiernym istoty chrztu oraz tego, że chrzest Polski oznaczał początek zarówno życia kościelnego, jak i struktur państwa. Słowem kluczem drugiego dnia była „wierność”, zaś symbolem – krzyż. W ostatnim dniu rocznicowych obchodów, którego głównym motywem było „posłanie”, zaś symbolem – woda, wszyscy wierni zostali raz jeszcze zobowiązani do życia Ewangelią, dzielenia się nią z otoczeniem i dawania chrześcijańskiego świadectwa wszędzie tam, gdzie żyją.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się uroczystościami w Gnieźnie z udziałem Episkopatu Polski. Podczas mszy w katedrze gnieźnieńskiej, w czwartek 14 kwietnia, Episkopat dziękował za chrzest Polski. Po południu biskupi udali się na Ostrów Lednicki na jeziorze Lednica, gdzie w czasach pierwszych Piastów znajdował się jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych ówczesnej Polski. Tam, przy palatium Mieszkowym, po raz pierwszy zabrzmiał jubileuszowy dzwon, ogłaszając 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Na następne dwa dni obchody przeniosły się do Poznania. W piątek 15 kwietnia wieczorem w katedrze poznańskiej została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem biskupów polskich oraz przedstawicieli Episkopatów z zagranicy.

Następnego dnia, 16 kwietnia, w gmachu poznańskiego seminarium odbyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Potem zaplanowano dwa wydarzenia na Stadionie Miejskim (czyli poznańskiego Lecha): spotkanie ewangelizacyjne, które przygotowuje m.in. Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, oraz Mszę św. Dopełnieniem Eucharystii, sprawowanej także przez przedstawicieli zagranicznych episkopatów, było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Podczas centralnych obchodów jubileuszowych miało miejsce przekazanie symbolicznych krzyży polskim katedrom. Krucyfiksy zostały wykonane z drewna dębowego – z pozostałości fortyfikacji obronnych z początków państwa polskiego.

Niespełna miesiąc po kwietniowych uroczystościach centralnych, 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze zostanie ponowiony Akt oddania Polski Matce Bożej, zaś na październik 2016 r. planowana jest jubileuszowa Pielgrzymka Narodowa wiernych z Polski do Rzymu.

Źródło: www.ekai.pl


Warto zobaczyć:


Polecana strona: www.chrzest966.pl